Darowizna
darowizna
Zamiana
zamiana
Umowy sprzedaży, darowizny, testamenty, pełnomocnictwa
Przygotowujemy umowy sprzedaży, darowizny, testamenty, pełnomocnictwa, obsługujemy Spółki w zakresie Zgromadzeń
SporzÄ…dzanie akt notarialnych
Nasza Kancelaria Notarialna notariusza Grzegorza Mardyły oferuje sporządzanie akt notarialnych. Opracowujemy takie dokumenty jak: umowy darowizny, umowy sprzedaży, umowy zniesienia współwłasności, umowy o dział spadku, testamenty oraz inne umowy nazwane i nienazwane.
Sporządzanie poświadczeń
W zakres działań Kancelarii Notarialnej notariusza Grzegorza Mardyły wchodzi sporządzanie poświadczeń notarialnych. Nasi notariusze poświadczają własnoręczność podpisu, zgodność odpisu, wyciąg lub kopię z okazanym dokumentem, daty okazania dokumentu, pozostawanie osoby przy życiu lub w określonym miejscu.
Spisywanie protokołów
Wykonujemy spisywanie protokołów ze zgromadzeń spółek, spółdzielni i innych osób prawnych, a także z innych zdarzeń mogących wywoływać skutki prawne. Protokoły mają na celu odtworzenie przebiegu czynności notarialnych, a o konieczności ich spisywania decydują odpowiednie ustawy, umowy, statusy, regulaminy i inne akty wewnętrzne danej firmy.
Usługi notarialne
Wśród czynności notarialnych poza aktem notarialnym wyróżnia się w szczególności akty poświadczenia dziedziczenia, poświadczenia (daty, podpisu, zgodności z oryginałem okazanego dokumentu), protokoły, protesty weksli i czeków, przyjmowanie depozytów (pieniędzy, dokumentów, danych zapisanych na informatycznym nośniku danych), jak również sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów. Czynności notarialne mają moc dokumentu urzędowego i są objęte tajemnicą zawodową, z której notariusz może zostać zwolniony jedynie w wyjątkowych wypadkach.
Zasadą jest, że czynności notarialne odbywają się w kancelarii notarialnej. Tym niemniej czynność notarialna może być dokonana także w innym miejscu, jeżeli przemawia za tym jej charakter lub szczególne okoliczności.
Usługi notarialne
Notariusz:
1) sporzÄ…dza akty notarialne;
1a) sporządza akty poświadczenia dziedziczenia;
1b) podejmuje czynności dotyczące europejskiego poświadczenia spadkowego;
2) sporządza poświadczenia;
3) doręcza oświadczenia;
4) spisuje protokoły;
5) sporządza protesty weksli i czeków;
6) przyjmuje na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe, dokumenty, dane na informatycznym nośniku danych, o którym mowa w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne;
7) sporządza wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów;
8) sporządza, na żądanie stron, projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów;
8a) składa wnioski o wpis w księdze wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu w księdze wieczystej;
9) sporządza inne czynności wynikające z odrębnych przepisów.
Zgodnie z art. 96 Prawa o notariacie notariusz poświadcza:
1) własnoręczność podpisu;
2) zgodność odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem;
3) datÄ™ okazania dokumentu;
4) pozostawanie osoby przy życiu lub w określonym miejscu.
Notariusz na podstawie właściwych przepisów pobiera następujące należności: podatek od czynności cywilnoprawnej, podatek od spadków i darowizn, wynagrodzenie notariusza, powiększone o należny podatek od towarów i usług VAT oraz opłaty sądowe.
Sporządzanie umów sprzedaży nieruchomości
W przypadku zakupu bądź sprzedaży mieszkania, domu czy działki wymagane jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego, sporządzonego przez Notariusza.
Sporządzanie umów darowizn
Przekazanie osobie bliskiej mieszkania, domu czy działki wymaga sporządzenia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.
Sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia
W przypadku śmierci członka rodziny, w celu uregulowania stanu prawnego składników wchodzących w skład masy spadkowej, powinno dokonać się stwierdzenia nabycia spadku po osobie zmarłej. Takiej czynności dokonuje Sąd właściwy dla sprawy spadkowej bądź Notariusz, wydając m. in. akt poświadczenia dziedziczenia.
Zabezpieczenia hipoteczne
W celu zabezpieczenia zobowiązań z tytułu np. pożyczek, kredytów, dotacji właściwe instytucje/wierzyciele wymagają złożenia przez zobowiązanego odpowiednich oświadczeń, w tym o ustanowieniu na składnikach majątku dłużnika hipotek/i.
Sporządzanie testamentów
W braku odmiennej woli, ujawnionej za życia testatora w treści testamentu, po jego śmierci mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego o dziedziczeniu ustawowym. Jeżeli wolą strony jest powołanie do spadku innej osoby lub jednej z wielu osób wskazanych przez ustawodawcę, należałoby sporządzić testament.
Pełnomocnictwa
Jeżeli nie możesz stawić się w umówionym miejscu, nie jesteś dyspozycyjny, nie możesz wyjechać w celu zawarcia umowy, załatwienia urzędowych spraw czy chociażby odbioru korespondencji, możesz udzielić osobie tobie zaufanej pełnomocnictwa do w/w czynności.
Rygor egzekucji
W celu zabezpieczenia zobowiązań z tytułu np. pożyczek, kredytów, dotacji właściwe instytucje/wierzyciele wymagają złożenia przez zobowiązanego odpowiednich oświadczeń, w tym o poddaniu się egzekucji.